مناسب ترین آب برای آکواریوم

تصویر آب مناسب برای آکواریوم

آب مناسب آکواریوم

برای داشتن آکواریوم خانگی، یکی از گزینه های مهم،مناسب ترین و بهترین آب برای آکواریوم می باشد.ماهی ها درست مثل ما نیاز به یک محیط تمیز و ایده آل برای زیستن دارند. بر خلاف ما، ماهی ها بسیار شکننده تر هستند. آنها  به راحتی جان خود را از دست می دهند.اکثر مردم براین باورند که ماهی ها به آب تمیز نیاز دارند، اما تعریف آب تمیز و مناسب چیست؟ بعضی ها فکر می کنند اگر آب به نظر برسد تمیز و بوی خوبی دارد، پس تمیز بوده و در نتیجه انتخاب درستی می باشد.
واقعیت این است که بسیاری از مواد شیمیایی در آب دیده نمی شود و یا بواسطه آن نمی توان تشخیص داد.قاتل درجه یک ماهی در آکواریوم های خانگی آمونیاک است، به دنبال آن نیتریت و کلرین / کلرامین. همه آنها بی رنگ هستند و شما نمی توانید آنها را با غلظت کمشان ببوئید یا حتی ببینید.ما در این مقاله سعی داریم مناسب ترین و بهترین آب برای آکواریوم و ماهی را برایتان بازگو کنیم.

انواع آب مناسب آکواریوم

 • آب شیرین:

در بیشتر موارد،انتخاب مناسب برای  آکواریوم ها آب شیرین است،تا زمانی که شما از  تهویه مناسبی برای آکواریوم استفاده می کنید.آب شیر در بسیاری از خانه ها در دسترس است و این ساده ترین و یکی از ارزان ترین منابع آب است که می توانید برای آکواریوم های خانگی از آن استفاده کنید. اگر شما در نقطه شروع داشتن  آکواریوم هستید، آب شیر کاملا خوب است، مگر اینکه شما مطمئن باشید که  آب شیرین در منطقه شما فوق العاده بی کیفیت می باشد.

مطلب مهمی که برای کسانی که در ابتدای مسیر نگهداری ماهی و آکواریوم هستند و باید به آن توجه کنند این است که آب شیرین،کلر و در بعضی موارد کلرامین در آن زیاد می باشد.این دو ماده می توانند ماهی را از بین ببرند. ما باید هر دو عنصر را قبل از استفاده از آب شیرین در یک آکواریوم خنثی کنیم.در حالی که کلر را می توان به راحتی یک یا دو روز در آب نگه داشت، اما کلرامین بسیار پایدارتر می باشد.شما باید از تصفیه آب آکواریوم استفاده کنید تا از شر آن خلاص شوید.

 • آب دریاچه یا رودخانه

آب دریاچه یا رودخانه در واقع یک منبع آب می باشد. به نظر می رسد طبیعی است که از آن استفاده کنید چون ماهی در آن آبها وجود دارد.با این حال، اکثر کسانی که آکواریوم دارند چنین آبی را توصیه نمیکنند.نه تنها شما خطر آلودگی صنعتی را در آب می دانید، بلکه بیماریهای بسیاری برای ماهی ها در این آبها وجود دارد که کارشناسان فروشگاه درسآب نیزآنرا توصیه نمی کنند.

 • آب معدنی،آب مناسب برای آکواریوم؟

اگر شما مطمئن هستید که آب منطقه شما فوق العاده بی کیفیت است استفاده از آب معدنی توصیه ای دیگر میباشد.البته هزینه این ابها برای شما بسیار بیشتر خواهد بود، و شما مجبورید به مواد موجود در آن آبها نیز توجه کنید.بعضی از آنها ممکن است فقط H2O نباشد و آنها می توانند افزودنی هایی داشته باشند که می تواند برای ماهی ها کشنده باشد.

 • آب مقطر برای آکواریوم

فرایندهای ایجاد آب مقطر فوق خالص(RO) از تمام مواد خلاص شده است که باعث می شود 100٪ H2O خالص باشد. آب مقطر خالص و آب مقطر فوق خالص درسآب فاقد تمامی املاح و کلر و کلرامین بوده و بعوان یک آب مناسب برای اکواریوم بسیار توصیه می شود.این آب آنتی باکتریال شده نیر می باشد و بدون هیچگونه نگرانی برای انواع ماهی هایی که در آب سیرین نگهداری می شود بسیار مناسب می باشد.مزیت استفاده از آب مقطر خالص و فوق خالص این است که واقعا پاک است و داخل آن هیچ چیز برای ماهی ها مضر نمیباشد.این گزینه شما را برای ایجاد یک محیط ایده آل برای گونه های ماهی ها حتی ماهی های خاص فراهم می کند.
در حالی که بهترین آب برای ماهی آکواریوم در شرایط کیفیت و سلامت ماهی،آب مقطر خالص و  آب مقطر فوق خالص می باشد، اگر مایل هستید که  هزینه های اضافی برای نگهداری ماهی ها را نپردازید از این آب اسفاده کنید.

ایده ال ترین pH آکواریوم گیاهی6.2 می باشد.

سختی آب مناسب آکواریوم

تصویر آب مقطر خالص
آب طبیعی به علت خاصیت حل کنندگی خوبی که دارد معمولا دارای حجم بالایی از نمکهای محلول در آب می شود. CO2 هوا به خاطر انحلال در آب و تولید اسید کربنیک ضعیف ، خاصیت خورندگی آب را بهبود می بخشد. بنابراین آب هنگام عبور از محیط های گوناگون مخصوصا محیط های آهکی مقداری از کربناتها را در خود حل می کند که این کربناتها همراه یونهایی مثل کلسیم ، منیزیم و … باعث ایجاد سختی موقت می شود که با جوشاندن از بین می رود. البته یونهای منیزیم و کلسیم و سایر یونهای فلزی با سولفات و نیترات و کلرو ایجاد سختی دائم می کنند. سختی آب باعث رسوب کردن صابون در آب می شود (خاصیت کف کنندگی صابون را از بین می برد).
اثرات زيانبخش ناخالصيهاي آب در صنعت آب در شیمی یکی از مهمترین حلالها می باشد و معمولا از آن به عنوان حلال عمومی نام می برند.بهترین آب برای استفاده در صنعت آب بدون یون یا همان آب دیونیزه می باشد اما هزینه تولید آب بدون یون بسیار بالاست. بنابراین در اکثر آزمایشگاهها و واحدهای صنعتی و همچنین فروشندگان ماهی از آب مقطر استفاده می کنند. اگر سختی آب بین 3 تا 12 باشد شما آب مناسبی برای پرورش اغلب گیاهان آکواریومی در اختبار دارید.
عامل دیگر سختی کربنات “Carbonate hardness ((KH است که مقیاسی از غلظت یونهای کربنات(CO3 –2)  و بیکربنات (HCO3 ) است. تغییرات KH در واقع باعث تغییرات pH میشود. آکواریومی با KH کم، اسیدی و دارای pH پایینتری خواهد بود و یک آکواریوم با KH بالا دارای pH بالاتری است. با استفاده از کیت های آماده میتوانید KH آب را مشخص کنید. ماهیان و گیاهان در KH بین 0 تا 6 زنده خواهند ماند اما سختی عمومی ایده آل بین 4 تا 8 است. یک تانک با KH کمتر از 3 نیاز به اندازه گیری pH بصورت مرتب دارد, زیرا به علت از دست دادن سیستم بافری در اثر کاهش یونها تغییر ناگهانی pH در آن رخ میدهد بعلاوه تغییرات اسیدیته به میزان 0/2 میتواند در آبزیان باعث استرس و در نتیجه مرگ و میر شود. اگر تانک شما دچار این مشکل باشد باید به دنبال روش هایی برای افزایش KH باشید.

از بین بردن کلر آب آکواریوم

در آب شهری و لوله کشی برای تصفیه کردن آب،مقدار زیادی کلر به آب اضافه می کنند تا به اصطلاح آب را ضدعفونی کنند.همین وجود کلر در آب برای ماهی های آکواریومی بسیار خطرناک می باشد و در حد کشتن ماهی پیش می رود.بهترین راهکار برای از بین بردن کلر و داشتن آب مناسب برای آکواریوم،استفاده از آب مقطر می باشد.به دلیل اینکه در سیستم تولید آب مقطر،کلر موجود در آب حذف شده و آبی خالص تولید می شود.
البته اگر تمایل به خرید آب مقطر نداشته باشید و بخواهید از بین بردن کلر آب آکواریوم را به روش های دیگری انجام دهید،استفاده از تیو سولفات سدیم می باشد.این ماده شیمیایی در فروشگاه های فروش مواد ماهی موجود می باشد و براحتی می تواند کلر موجود در آب را خنثی کند.

حذف نیترات موجود در آب آکواریوم

تصویر آب دیونیزه 4 لیتری درساب

یکی دیگر از عناصر موجود در آب،نیترات می باشد وجود نیترات در آب آشامیدنی سرطان زا می باشد و باعث مرگ می شود.وجود نیتران در آب آکواریوم بسیار خطرناک بوده و باعث از بین رفتن ماهی های آکواریوم شود.برای اینکه بهترین آب را برای ماهی های خود انتخاب کنید،جدول عناصر موجود در آنرا بررسی کرده و مقدار عناصر موجود در آب را مشاهده نمایید.اگر بخواهید که کل عنصر نیترات در آب از بین رود و حذف نیترات موجود در آب را داشته باشید،آب دیونیزه که آبی فوق خالص می باشد بهترین انتخاب است.بدلیل اینکه آب دیونیزه در رده فوق خالص قرار می گیرد و تمامی عناصر موجود در آب به طور کامل حذف می شوند.با خرید آب دیونیزه 4 لیتری درسآب،آبی فوق خالص با استانداردهای جهانی را می توانید تجربه کنید و سلامتی را برای ماهی های خود به ارمغان آورید.

نرم کردن سختی آب آکواریوم

با توجه به زيانهای آب سخت در زندگی روزمره و تاثيرات سوء آن بر اندامهای حياتي، انسان همواره به دنبال روشهايي بوده که سختی آب را کاهش دهد. سختی موقت آب با گرم کردن آن از بين ميرود، اما آنچه مهم است سختي دايم آب هاست که براحتی از بين نميرود استفاده از سديم کربنات با وجود ارزاني آن به دليل وقت گير بودن و وسيع بودن امکانات آن در منازل و مراکز صنعتي کوچک به صرفه نيست، از اينرو برای نرم کردن آب از دستگاهي به نام اسمز معكوس استفاده ميکنند. در اين دستگاه آب سخت با عبور از روی بستري که حاوي يونهای سديم است کاتيونهای عامل سختي خود را با کاتين سديم جايگزين ميکند و آب مقطر دوبار تقطیر بدست میآید. 

درجه سختی آب مناسب آکواریوم و ماهی ها

 • برای ماهی های زنده زا (گوپی – مولی – پلاتی – دم شمشیری ) درجه سختی 10 تا 15
 • برای ماهی های طلایی ( گلدفیش ، ردکپ ، بلک مور و … ) درجه سختی 10 تا 15
 • برای ماهی های بارب ( تایگر بارب ، گرین بارب و … ) درجه سختی 3 تا 5
 • برای ماهی های تترا ( تترا سیاه ، تترا نئون و … ) درجه سختی 1 تا 3
 • برای ماهی ها سیچلاید ( آنجل ، اسکار ، دیسکس و … ) درجه سختی 5 تا 8
 • برای ماهی های گورامی (دارف ، پرل ، زرد و …) درجه سختی 6 تا 8 

مراکز خرید آب مناسب آکواریوم

فروشگاه درسآب به عنوان یکی از مراکز معتبر خرید آب مقطر در تهران می باشد که انواع آبهای خالص و فوق خالص را با قیمت مناسب به سراسر ایران ارسال می کند.در صورتی که تمایل دارید اطلاعات دقیق تر در مورد آب های مقطر و دیونیزه را بدست آورید با شماره 09126889128 تماس حاصل نمایید.

جوشاندن اب برای آکواریوم

تصور بسیاری از افرادی که ماهی آکواریومی نگهداری می کنند این است که آب مناسب برای اکواریوم از راه جوشاندن آب  بدست می آید.دوستان عزیز توجه داشته باشید که با جوشاندن آب نمی توان سختی، ناخالصی و حتی میکرویهایی که در آبهای لوله مشی و معمولی وجود دارد را حذف کرد.جواشاندن تنها کمک ناچیزی به از بین بردن میکروب می کند  و بر روی کیفیت و خلوص آب تاثیری ندارد.
جوشاندن اب برای اکواریوم سبب می شود که ناخالصی هایی که در اب وجود دارد همچنان حفظ شده و کلر و آهک موجود در آب نیز همچنان باقی می ماند.پس در نظر داشته باشید که جوشاندن اب کمک ناچیزی به شما در پایین اوردن سختی اب میکند.برای اینکه این موضوع را بهتر متوجه شوید، با دستگاه سختی سنج آب ( tds سنج) میزان سختی آب را در ابتدا اندازه گیری کرده و پس از جوشاندن نیز این کار را انجام دهید.مشاهده می کنید که قبل از جوشاندن سختی آب روی عدد 400 می باشد و این در حالیست که بعد از جوشاندن روی 300 قرار می گیرد و نتیجتا آب مناسبی برای ماهی های شما به حساب نمی آید.

بالا بردن کیفیت آب آکواریوم

مواردی که باعث بالا بردن کیفیت آب آکواریوم می‌شود:

تمیز کردن آکواریوم

 • پاکسازی آکواریوم از ضایعاتی چون غذاهای مانده، گیاهان پوسیده، فضولات و پسماندهای ماهی ها می‌تواند راهی برای جلوگیری از کدر شدن آب آکواریوم باشد.
 • فراموش نکنید ضایعاتی چون ماهی های مرده، گیاهان پوسیده و غذاهای مانده را از داخل آب آکواریوم خارج کنید تا میزان تغذیه ماهی ها و در نهایت تواید پسماند را کاهش دهید.
 • باکتری ها نیز از دیگر ضایعات موجود در آب آکواریوم هستند که موجب کدر شدن آب آکواریوم می‌شود؛
 • دادن غذای اضافی به ماهی ها باعث افزایش رشد باکتری ها شده، در نتیجه رشد باکتری ها موجب کدر شدن آب آکواریوم می‌گردد؛
 • بنابراین پاکسازی آنها از راه های رفع کدری آب آکواریوم بوده که آب مناسب برای آکواریوم را به ارمغان می‌آورد.
 • گاهی برای تمیز کردن آکواریوم و آب داخل آن، سیفون به تنهایی از راه های رفع کدری آب آکواریوممحسوب نمی‌شود و بهتر است با یک برس مخصوص، آکواریوم را از رسوباتی که در انتهای آن جمع شده، پاک و از کدر شدن آب آکواریوم جلوگیری کنید.
 • تعویض هفتگی بیست درصد از آب آکواریوم موجب بالا بردن کیفیت آب آکواریوم می‌شود و به شفافیت و تصفیه آن کمک بزرگی می‌کند.
 • نباید فراموش کنید در حین شستشوی آکواریوم، وسایل تزیینی داخل آن را نیز بشویید تا از کدر شدن آب آکواریوم پیشگیری کنید.
 • آب مناسب برای آکواریوم یعنی آب پاک و عاری از آلودگی پس باید به جهت بالا بردن کیفیت آب آکواریوم، به طور منظم هر سه ماه یک بار مخزن آن را تمیز نمایید.

تمیز کردن شن و ماسه آکواریوم

شستن و تمیز کردن شن و ماسه آکواریوم از راه های رفع کدری آب آکواریوم است و موجب بالا بردن کیفیت آب آکواریوم، ایجاد آب مناسب برای آکواریوم و حفظ سلامت ماهیان درون آن می‌شود.

برای شستن شن و ماسه آکواریوم می‌توانید از مواد شوینده یا آب نمک استفاده کنید.

ماهی ها و شن های مناسب آکواریوم

 • به علت اینکه ماهی های تخم ریز جثه بزرگ مانند اسکار و بوفالو برای تخم ریزی شن های آکواریوم را جا به جا می‌کنند تا به کف آن دسترسی پیدا کنند، بهتر است افرادی که دارنده این نوع ماهی ها هستند، برای آنها از مخلوطی از شن های درشت وریز استفاده کنند.
 • شن های آهکی برای سیچلایدهای آفریقایی مفید است؛
 • لازم به ذکر است اگر در همه آکواریوم ها و ماهی ها، از شن های آهکی استفاده کنید، سختی آب آکواریوم به سرعت افزایش می‌یابد و این امر مانع از رشد بسیاری از گیاهان خواهد شد؛
 • ماسه برای برخی از ماهی ها مانند كت فيش ها يا لوچ نيم نوار می‌تواند حکم محل زندگی و تولید مثل و یا حتی مخفیگاه داشته باشد.

اگر هنور در ذهن خود با سوالات و ابهاماتی در مورد آب مخصوص و با کیفیت برای آکواریوم روبرو هستید،کافیست در بخش دیدگاه ها و نظرات برای ما بنویسید تا پاسخگوی شما باشیم.

۹ دیدگاه

  • سلام ممنون محمد جان بابت نگاه زیباتون.در تولید آب دیونیزه از همین رزینهای یونی استفاده می کنیم.سپاس از شما

 • باسلام ضمن عرض تشکر از مقاله کاربردی شما بابت آب آکواریوم در خصوص آب مصرفی برای حوضچه ماهی میخواستم از حضورتون کمک بگیرم
  به استحضار میرساند بنده در یک کارخانه داروسازی یک حوضچه آبنما داخل ساختمان دارم که از جنس سرامیک می باشدو هشتصد لیتر گنجایش دارد به دلیل استفاده کارخانه از آب چاه من متوجه شدم که سختی آب مذکور در حدود ۱۵۰۰ میباشد و به همین دلیل ماهیها تلف شدند.
  الان دو هفته است دارم از آب دیونایز که مخصوص تولید دارو است استفاده میکنم همه چیز خوب است ولی نمیدانم چرا بعد از دوسه روز آب بسیار کدر میشود؟
  میشه لطف کنید راهنمایی کنید بی نهایت ممنون و سپاس گزارم

  • سلام حمید جان. شما در انتخاب آب مناسب آبکاری که آب دیونیزه می باشد،بهترین انتخاب را انجام داده اید اما چرا بعد از اینکه به حوضچه ماهی ها انتقال پیدا می کند و بعد از چند روز کدر می شود، فکر کنم مسی انتقال شما از قبل دچار آلودگی بسیاری می باشد که در اثر انتقال آب دیونیزه که اب فوق خالص می باشد دچار ناخالصی و آلودگی شده و رنگ آب تغییر می کند.برای اینکه شما بتوانید آب دیونیزه را بدرستی انتقال بدهید لازم است در ابتدا، مسیر از هرگونه ناخالصی و آلودگی توسط پاک کننده های قوی پاکسازی شده و بعد از پاکسازی مسیر شما می بایست یک بار دیگه آب دیونیزه را دوباره انتقال داده و مطمئنا دوباره آلوده می شود اما ایرادی نداشته و بعد از یک بار این اتفاق خوب خوب مسیر پاکسازی شده و دیگر این اتفاق انشالله تکرار نخواهد شد.

 • این قسمت که جوشاندن آب تاثیری در میزان کلر ندارد کاملا اشتباه است. کلر در آب ناپایدار است و پایداری آن با افزایش دما به سرعت کاهش می‌یابد. به نمودارهای حلالیت کلر در دما می‌توانید مراجعه کنید. نتایج آزمایش با اندازه گیری کلر هم در اینترنت فراوان است.

 • این قسمت که جوشاندن آب تاثیری در میزان کلر ندارد کاملا اشتباه است. کلر در آب ناپایدار است و پایداری آن با افزایش دما به سرعت کاهش می‌یابد. به نمودارهای حلالیت کلر در دما می‌توانید مراجعه کنید. نتایج آزمایش با اندازه گیری کلر هم در اینترنت فراوان است. به عنوان نمونه پست زیر نتایج حاصل از جوشاندن را با روش‌های دیگه مقایسه کرده:

  https://aquanswers.com/how-long-does-it-take-for-chlorine-to-evaporate-from-tap-water-entirely/

  • سلام عزیز جان.ببینید میزان گرما در کلر نه اینکه کلا تاثیری نداشته باشد اما این تاثیر از بین رفتن کلر آنچنان به چشم نمی آید.ما در آزمایشاتی که در لابراتوار درسآب انجام دادیم این میزان خیلی تاثیر زیادی دیده نشده است.ما تولید کننده آبهای خالص هستیم و در بحث تولید آبهای خالص و مقطر کلر یکی از پارامترهای مهم می باشد که ما آنرا از بین می بریم اما پارامترهای دیگری هم وجود دارد که روی پارامترهای دیگر نیز کار شده است.

 • سلام و ارادت
  اگر آکواریم را با آب مقطر پر کنیم، چه مواد عالی یا معدنی و به چه نسبت یا مقدار باید به آب اضافه کنیم تا بهترین شرایط یک آکواریم مهیا شود؟ اگر هم چیزی نباید اضافه بشه هم بفرمایید.(بجز ویتامین ها و باکتری مفید و کود گیاهی و …) منظورم عناصری ضروری آب هست.
  آکواریم پلنت(گیاه) چی؟
  ممنونم.

  • آقای مشرف زاده سلام و ارادت.آب مقطری که در درسآب تولید میشه کاملا استریل و بدون کلر و سختی می باشد و یک آب خالص ایده آل می باشد.در خصوص ماهی ها اگر بخواهید از آب مقطر استفاده کنید می بایست ویتامینها و مواد مغذی خوراکی به آب اضافه کرده تا برای ماهی و آکواریوم شما مناسب باشد.فقط در نظر داشته باشید هر یک ماه میزان سختی آب را توسط فقلم tds سنج بسنجید تا بابت کیفیت خیلی بهتر خیالتون راحت و آسوده باشه.ممنون از همراهیتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *