آب مقطر برای اتوکلاو

تصویر آب مقطر برای اتوکلاو

آب مقطر برای اتوکلاو

یکی از دستگاه های پرکاربرد و رایج در دندانپزشکی،اتوکلاو می باشد.اتوکلاو برای استریل کردن و گنزدایی بکار می رود و برای اینکار نیازمند آب می باشد.آب مقطر برای اتوکلاو،آبی مناسب و مخصوص دستگاه استریل دندانپزشکی و یونیت های دندانپزشکی می باشد.در واقع با خرید آب مقطر با کیفیت هم دستگاه خود را از لحاظ خرابی ایمن کرده و هم بخوبی عملیات گنزدایی و استریلیزاسیون انجام می شود.در دستگاه اتوکلاو دندانپزشکی آب از منبع اصلی به بخار تبدیل می شود و این تبدیل به بخارآب به دو صورت امکانپذیر می باشد.
یک نوع تبدیل بخار آب بدین صورت است که،آب مستقیما به داخل مخزن دستگاه ریخته شده و توسط المنت گرم شده و در دمای 100 درجه سانتی گراد به بخار تبدیل می شود.در نوع دومی که از لحاظ فرآیند خیلی بهتر می باشد،آب به داخل مولد بخار رفته و پس از تبدیل شدن به بخار آب وارد مخزن می گردد.بعد از تبدیل آب به بخار مرحله افزایش دما شروع شده و با بسته شدن محیط توسط شیرهای برقی فشار نیز بالا می­رود. با رسیدن دما به مقدار تعیین شده و رسیدن فشار به 2/2 یا 1/2 مرحله استریل سازی آغاز می­شود.
در انتهای چرخه استریل، بخار به کندانسور رفته و در اثر «فرایند میعان» به آب تبدیل شده و به مخزن آب مصرفی می­ریزد و بدین ترتیب در انتهای کار مرحله خشک کن یا Drying انجام می­شود. در پایان، مواد و وسایل استریل شده و آماده خروج از دستگاه می‌شوند.همانطور که در شرح عملکرد دستگاه استریلیزاسیون دندانپزشکی گفته شد،آب نقش بسزایی در این فعل و انفعال و فرآیند دارد و انتخاب آب مناسب برای دستگاه اتوکلاو،عمر دستگاه و کیفیت فرآیند بالاتر می رود.

اثرات مخرب آب لوله کشی یا اب معدنی بر روی اتوکلاو

آب شیر یا همان لوله کشی حاوی انواع مواد معدنی محلول و نمک است. بسته به موقعیت جغرافیایی و منبع آب شما (به عنوان مثال چاه  ، دریاچه ، رودخانه و غیره) مقدار مواد معدنی و محلول در آب می تواند بسیار زیاد باشد. هرچه آب مواد معدنی بیشتری داشته باشد ، “سخت تر” می شود. وقتی آب دارای سختی را  در بخار تحت فشار جوشانده می شود ، باعث ایجاد رسوبات نمکی و معدنی در درون مولد بخار ، لوله ها و دریچه ها می شود. این رسوبات با گذشت زمان مانند لایه هایی جمع می شوند و در نهایت با جمع شدن این لایه های رسوب باعث مسدود شدن و گرفتگی لوله ها و شیرهای اتوکلاو شده و در نهایت باعث خرابی و عدم کارآیی مولد بخار در دستگاه اتوکلاو می گردد.
برای نمونه  از اینکه کیفیت پایین آب چگونه می تواند به اتوکلاو شما آسیب برساند ، به تصاویر زیر نگاه کنید که داخل دیگ بخاری را نشان می دهد که در اثر ریختن آب معمولی بوجود آمده است:
تصویر خرید اب نقطر برای اتوکلاو
تصویر تاثیرات آب لوله کشی بر روی اتوکلاو
تصویر فروش آب مقطر برای اتوکلاو

تشخیص آب مقطر مناسب برای اتوکلاو

همانطور که متوجه شدید،آب در فرآیند استریلیزاسیون اتوکلاو نقش بسزایی داشت.اگر در مخزن دستگاه اتوکلاو از آب معمولی استفاده شود،بدلیل وجود املاح و رسوبی که در آبهای لوله کشی و تصفیه شده وجود دارد،به  به اینسترومنت های دستگاه اتوکلاو آسیب وارد می شود و کارایی دستگاه را پایین می آورد و گاها باعث خرابی و تحمیل هزینه های تعمیر میشود.سوالی که پیش می آید در مورد روش تشخیص آب مقطر می باشد.اولین گام برای تشخیص آب مقطر طعم آب تقطیر شده می باشد.آب مقطر دارای مزه و طعم تلخی است  و در گام بعدی شما با داشتن دستگاه tds سنج می توانید آب مقطر را تشخیص دهید.

تشخیص آب مقطر برای اتوکلاو توسط دستگاه tds سنج

در ابتدا مقداری از آب مورد نظر را داخل لیوان یا ظرفی که تمیز می باشد ریخته دستگاه سختی سنج آب را روشن می کنیم سپس قسمت پراب دستگاه را وارد ظرف مورد نظر کرده و دستگاه tds سنج را بر روی سطح رسانایی الکتریکی قرار می دهید(میکروزیمنس بر سانتی متر مربع) در صورتی که آب مقطر خالصی باشد می بایست این عدد بین 1 تا 5 میکروزیمنس را نمایش دهد.در صورتی که این عدد بیشتر از مقدار گفته شده باشد به نسبت کیفیت آب مقطر پایین می آید.آب مقطر 20 لیتری تولید شده در درسآب 1 میکروزیمنس بر سانتی متر مربع میباشد.مقاومت الکتریکی آب مقطر برای اتوکلاوی که در درسآب تولید می شود 400 کیلو اهم می باشد.

ویژگی های آب مقطر درسآب

آب مقطر تولید شده در  درسآب کاملا خالص بوده و دوبار تقطیر و آنتی اکتریال شده می باشد.این آب مقطر تولید شده دارای ویژگی هایی به شرح زیر می باشد:

  • دارای ph خنثی
  • فاقد املاح و رسوب
  • دارای خاصیت آنتی باکتریال ( میکروب زدایی شده)
  • دارای رسانایی الکتریکی 1 میکرو زیمنس
  • دارای مقاومت الکتریکی 400 کیلو اهم
  • بدون خورندگی

بدلیل خاصیت میکروبزدایی شدن آب مقطر درسآب،کاملا مناسب نوشیدن می باشد.اگر تمایل داشته باشید اطلاعات دقیق تر و مناسب تری در مورد نوشیدن آب خالص و تقطیر شده بدست آورید،پیشنهاد می کنیم مقاله نوشیدن آب مقطر را مطالعه فرمایید.این مقاله حاوی اطلاعات مفیدی در مورد مزایای نوشیدن آب مقطر برای بدن نیز می باشد.

تصویر خرید آب مقطر برای اتوکلاوخرید آب مقطر برای اتوکلاو

همانطور که از آب مقطر برای آب رادیاتور استفاده می شود ، آب مقطر جهت اتوکلاو  در بسته بندی 4 لیتری و 20 لیتری نیز قابل ارائه می باشد.آب مقطر،آبی بسیار مناسب و دارای خلوص فراوانی می باشد اما در صورت اینکه تمایل داشته باشید آب بمراتب با کیفیت تر از آب مقطر برای دستگاه اتوکلاو خود خریداری نمایید،پیشنهاد ما آب دیونیزه درسآب می باشد.
آب دیونیزه درسآب فاقد املاح و رسوب بوده و هیچ گونه سختی را دارا نمی باشد بعلاوه اینکه در رده آبهای فوق خالص قرار می گیرد.همچنین در تولید آب دیونیزه درسآب تمامی عناصر اضافی آب بمانند کلسیم،منیزیم و دیگر عناصر حذف شده و دارای سطح رسانایی الکتریکی 0.05 میکرو زیمنس و مقاومت الکتریکی 18 مگا اهم می باشد.همجنین بدلیل اینکه یک قسمت از کارآیی دستگاه اتوکلاو چون در رابطه با از بین بردن میکرو ارگانیسمها می باشند،آب دیونیزه فاقد میکرو ارگانیسمها بوده و کمک شایانی به دستگاه اتوکلاو در این مورد خواهد کرد.
تا اینجا اطلاات کلی در مورد آب یونزدایی شده گفتیم،اگر تمایل داشته باشید اطلاعات کاملتری در مورد آب DI بدست آورید،پیشنهاد می کنیم محصول آب دیونیزه 4 لیتری درسآب را مطالعه نمایید تا بطور کامل با آب دیونیزه آشنا شوید.
همچنین در صورتی که قصد خرید آنلاین و اینترنتی آب مقطر را دارید به منو رفته و در قسمت فروشگاه محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید و با ثبت محصول می توانید محصول را خریداری نمائید.

آب استریل چیست

آب استریل آبی است که گندزدایی شده باشد،در واقع آب معمولی را وقتی گندزدایی یا ضدعفونی کنیم،باکتری های موجود در آب از بین رفته و کیفیت آب بمراتب بسیار بالا می آید و در مصارفی که نیاز به آب استریل دارند بکار برده می شود.آب مقطر 4 لیتری درسآب ازفیلتر UV عبور داده شده و به این ترتیب باکتری های موجود در آب خالص تا حد زیادی از بین می رود اما این عدد به صفر نمی رسد.

در صورت اینکه با خواندن این مقاله با ابهامات و سوالاتی در مورد آب مناسب اتوکلاو و یونیت های دندانپزشکی دارید،کافیست در بخش دیدگاه ها و نظرات برای ما ارسال کنید تا به آنها پاسخ دهیم.همچنین اگر فکر می کنید که این مقاله برای دوستانتان نیز موثر می باشد،در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بزارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *